Gabinet psychologa to miejsce w którym możesz powiedzieć wszystko i … nic. Jedno jest pewne – nic nie wyjdzie poza jego ściany. Twoją poufność w gabinecie chroni tajemnica zawodowa.
Obowiązek prawny i etyczny
Poufność rozmów to jedna z kluczowych kwestii pracy w gabinecie psychologicznym. Podobnie jak lekarz, również psycholog jest zobowiązany do przestrzegania tajemnicy zawodowej. Tajemnicą objęte są wszystkie informacje, uzyskane w związku z wykonywaniem zawodu, a w szczególności dane wrażliwe oraz dokumentacja ze spotkań. Z tego powodu, poza gabinetem, w codziennej sytuacji psycholog może nawet pierwszy nie zainicjować rozmowy. Nie będzie to oznaką braku kultury czy sympatii, a dbaniem o Twoją poufność. Twoją decyzją będzie wtedy to, czy będziesz chciał w poza – gabinetowej sytuacji ujawnić fakt, że się znacie.
Oprócz obowiązków prawnych, dobry psycholog kieruje się w swojej pracy zasadami etyki zawodowej. Również w momencie zwolnienia go z tajemnicy zawodowej przez pacjenta lub upoważniony organ. Są to szczególne sytuacje przewidziane prawem i zdarzają się niezmiernie rzadko. Etyka zawodu nakazuje wtedy zawsze stawiać na pierwszym planie dobro pacjenta.
Relacja i zaufanie
Poufność buduje w relacji z terapeutą poczucie bezpieczeństwa. Jest ono niezbędne w przypadku rozmowy na tematy, które są dla Ciebie trudne lub wstydliwe. Zadaniem psychologa jest na każdym etapie troska o Twój komfort. Swoja postawą będzie dyskretnie zachęcać do dzielenia się myślami i przeżyciami. Doświadczenie pokazuje, że taka gwarancja poufności i bezpieczeństwa rozmów ułatwia mówienie nawet o sprawach najtrudniejszych. Właściwa relacja terapeutyczna spowoduje, że z każdą rozmową nabierzesz coraz większej gotowości do poruszenia nawet tych najtrudniejszych tematów.
Czego nie mówić?
Od czego zacząć rozmowę z psychologiem? O czym opowiedzieć? O czym nie mówić? Takie wątpliwości przed pierwszą rozmową są naturalne. Co ważne, to Ty zadecydujesz o czym opowiesz i w jakim zakresie będziesz chciał podzielić się swoimi przeżyciami. Masz prawo nie być gotowy lub nie chcieć poruszać jakiegoś tematu. Dobry psycholog zaakceptuje to i nie będzie naciskał.
Możesz jednak opowiedzieć o wszystkim o czym chcesz . A do tego dostajesz gwarancję relacji opartej na zaufaniu. Wybór należy do Ciebie.