Aby ciało miało siłę do życia należy je karmić. A co z naszą psychiką? Jest pewna dieta, która pomaga nam lepiej funkcjonować. Podobnie jak w zaleceniach dietetycznych, na psychologicznym talerzu również liczy się różnorodność.
Zdrowy półmisek umysłowy
Podobnie do piramidy żywieniowej, Daniel J. Siegel i David Rock stworzyli Zdrowy Półmisek Umysłowy (Healthy Mind Platter). Składa się on z siedmiu podstawowych aktywności. Każda z nich jest potrzebna dla utrzymania równowagi i dobrostanu – psychicznego i fizycznego.
- Czas snu
Sen to odpoczynek i regeneracja dla układu nerwowego. Warto zadbać o jego ilość jak i jakość.
- Czas aktywności fizycznej
Regularna aktywność fizyczna powinna być dopasowana do naszego stanu zdrowia, możliwości i stylu życia. Dzięki aktywności fizycznej wprowadzamy organizm na wyższe obroty i dotleniamy ciało.
- Czas skupienia uwagi
Czas, w którym koncentrujemy się na zadaniach prowadzących do konkretnego celu. Podejmujemy wyzwania związane z pracą lub nauką.
- Czas zabawy
Pozwolenie sobie na spontaniczność lub kreatywność. Beztroska i cieszenie się nowymi doświadczeniami.
- Czas dla wnętrza
Czas dla siebie samego, zatrzymanie nad sobą. Obserwacja swoich emocji. Skupienie na swoim wnętrzu, myślach, uczuciach. Dla niektórych będzie to medytacja, dla innych czas na duchowe doznania. Tym czasem może być też dla Ciebie psychoterapia.
- Czas kontaktu z innymi
Skupienie na relacjach, na innych ludziach. Kontakt z bliskimi. Budowanie więzi. Bliskość emocjonalna z innymi, rozmowa.
- Czas odpoczynku
Czas, kiedy nic nie musisz. Nie skupiasz się nad niczym konkretnym. Pozwalasz odpłynąć myślom, tam gdzie chcesz. Robisz to, na co masz akurat ochotę.
Każdy z tych elementów w nieco inny sposób aktywizuje mózg oraz wpływa na podniesienie jakości życia.
Jak odzyskać życiową równowagę?
Zaletą metody Zdrowego Półmiska Emocjonalnego jest jej uniwersalność. Pozwala na utrzymanie zdrowia psychicznego, równowagi umysłowej i psychofizycznego dobrostanu. Stosunkowo łatwo można ją wdrożyć w codziennym życiu i tym samym zadbać o dobrostan psychiczny. Zastosowana w kryzysie emocjonalnym pomaga zaadaptować się szybciej do zmieniających warunków oraz poprawić ogólne funkcjonowanie.
Od czego zacząć dbanie o siebie?
Potrzebujemy karmić się każdym jego elementem, ale zgodnie z naszymi aktualnymi potrzebami. W koncepcji „półmiska umysłowego” niezwykle ważne jest utrzymanie równowagi pomiędzy każdą z aktywności. Proporcje półmiska mogą jednak być różne. Należy wziąć pod uwagę to, w jakim momencie życia się znajdujemy, co możemy, jakie mamy obecnie ograniczenia.
Warto jednak każdego dnia zadbać, nawet w najmniejszym stopniu, o każdy z wymienionych elementów. Zaczynając wdrażać metodę, należy bazować na celach możliwych do zrealizowania. Krokach, które możemy zrealizować tu i teraz. Najmniejsze, ale regularne aktywności przynoszą z czasem imponujące rezultaty.
Robisz to wszystko i wciąż nie czujesz się dobrze? Sprawdź tutaj po czym rozpoznać kryzys psychiczny.