Towarzyszenie bliskiej osobie w cierpieniu bywa bardzo trudne. Naturalnym jest to, że takie sytuacje mogą budzić w nas chęć pomocy. Jak to zrobić mądrze? Gdzie jest granica pomagania? I dlaczego dawanie rad nie będzie dobrym rozwiązaniem?
Czytaj dalejZespół Gansera, czyli dlaczego 2+2=5?
Zespół Gansera (inaczej zespół przybliżonych odpowiedzi lub tzw. psychoza więzienna) to mało znane i rzadko występujące schorzenie. Nazwa pochodzi od nazwiska Sigberta Gansera, niemieckiego psychiatry, który jako pierwszy opisał tę charakterystyczną grupę objawów. Pomimo, że pierwsze wzmianki na temat Zespołu Gansera sięgają 1898 roku, jego klasyfikowanie wciąż budzi pewne kontrowersje.
Czytaj dalejJedna rzecz, która poprawi Twoje relacje z ludźmi
Czy wiesz, że Twoje myśli mogą się mylić?
To musiało się tak skończyć. Moja praca jest beznadziejna. Nie mam o niczym pojęcia. Jeśli tego nie zrobię, jestem do niczego. To, że raz mi coś wyszło jeszcze nic nie znaczy. To moja wina, że ktoś był dla mnie niemiły. Zawsze muszę robić to co w mojej mocy. Ludzie są źli i chcą mnie wykorzystać. Brzmi znajomo? A może zdarza Ci się myśleć w ten sposób? Sprawdź czym są zniekształcenia poznawcze i jak oszukuje Cię Twój własny mózg.
Czytaj dalejCzy więźniowie powinni pracować?
Rola pracy w sytuacji odbywania kary pozbawienia wolności jest większa niż tej w warunkach wolnościowych. Różnica wynika z samej specyfiki sytuacji przebywania w izolacji penitencjarnej, generowanych przez nią problemów, odmienności, potrzeb czy zachowań. Badania dowodzą, że zatrudnienie osób pozbawionych wolności przynosi wiele wymiernych korzyści.
Czytaj dalejCzego nie mówić osobie w kryzysie psychicznym?
Praca jako narzędzie resocjalizacji skazanych
W polskim systemie penitencjarnym po pierwszej wojnie światowej, pomimo zmieniających się przepisów prawa i sytuacji społeczno politycznej, praca była już jednoznacznie rozumiana jako forma resocjalizacji. Dorobek myśli resocjalizacyjnej w znacznej mierze przyczynił się do tego, że resocjalizacja poprzez pracę posiada wysoce ugruntowane podstawy teoretyczne.
Czytaj dalejCo łączy więzienie i aleksytymię?
Słowo aleksytymia pochodzi o “a” – brak, “lexis” – słowo i “thymos” – emocja. Osoba, która się z nią zmaga ma trudności w nazywaniu własnych stanów emocjonalnych oraz jest niezdolna do ich rozpoznawania. Badania wskazują, że jej podwyższony poziom można zaobserwować w populacji osób pozbawionych wolności.
Czytaj dalej